Interessant om ny forskrift fra LT

nyheter
Av: Vingtor RC Club
Publisert: 8. april 2015
Kl: 20.59

Synd ikke flere møtte frem på gårsdagens klubbmøte. Da hadde vi nemlig besøk av Jon Gunnar Wold fra NLF som fortalte oss om den nye forskriften fra Luftfartilsynet (LT) vedrørende modellflyging som er ute på høring i disse dager. Egentlig er det en forskrift som skal regulere såkalte «ubemannede luftfartøy» eller Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) som det så fint heter på utenlandsk. Men med i forskriften er det også et kapittel om modellflyging som absolutt gjelder oss som modellflyklubb.

Jon fortalte at det viktigste budskapet for oss er det LT sier i avsnittet Særlig om modellflyklubber:
«…har ingen intensjon om å begrense aktiviteten til det organiserte modellflymiljøet..»

Vi var ca. 13 medlemmer tilstede på møtet og fikk god førstehåndsinformasjon om forskriftens betydning. Styret mener stoffet både er interessant og viktig og at flere Vingtormedlemmer derfor burde få informasjon om dette. Under finner dere linker til Luftfartilsynets forskrift og Jons presentasjon som vist på møtet.

Foredrag Vingtor: http://nlf.no/sites/default/files/modellfly/dokument/jgw_rpas-forskrift.pdf

Luftfartstilsynet: http://luftfartstilsynet.no/aktuelt/hoeringer/RPAS-forskrift_på_høring

Med vennlig hilsen
Styret Vingtor

Del dette:

Vingtor chat

Sendt deg en e-post Øyvind

Har tenkt å forsøke å oppnå modellfly bevis klasse A. Siden jeg ikke kan fly på plassen uten dette. Jeg trenger instruktør for prøven fra klubben for for å oppnå dette. Jeg tenker å fly med en Multiplex fun CUB. Elektro. modell. Si gjerne fra en dag som vær og vind er greit og det klaffer å fly så avtaler vi

Hei Øyvind! Flott at du setter i gang med modellflyging igjen. Det er riktig at vi må ha et A-bevis for å ta plassen i bruk. Vi følger sikkerhetssystemet til NLF som kalles Modellflyhåndboka. Søk etter Modellflyhåndboka på NLF.no. I vedlegg B finner du kravene som skal til.
Les deg opp og ta kontakt med meg på e-post så kan vi finne en dag for oppflyging.
Mvh. Tore Jemtegaard

Hei!
Nylig innmeldt klubben men ser man trenger sertifikat for å kunne fly. Har holdt på med modellfly i mange år men de to sistesengonene fløyet litt lite. Hvordan kan dette praktisk gjennomføres?
Mvh
Øyvind Aasgaard

Velkommen skal du være Petter 🙂

Post Form (#2)
Maks 500 bokstaver/tall
magnifiercrosschevron-downmenu-circlecross-circle